Ikon för funktionen lyssna på webbplatsen

DetDet här är Solön

Solön är personalföreningen för dig som är anställd av Nynäshamns kommun. 
Du är automatiskt och kostnadsfritt medlem så länge anställningen pågår. När du blir pensionär har du möjlighet att göra ett aktivt val och ansöka om att bli pensionärsmedlem.

Solön grundades redan 1959

Föreningens främsta syfte är att sammanföra olika personalgrupper och verka för bra kontakt och trivsel mellan anställda. Föreningen är politiskt, fackligt och religiöst obunden.

Föreningen består av fem utskott som behandlar olika områden. 

  1. Gummerholmen
  2. Idre
  3. Aktiviteter sport och fritid
  4. Aktiviteter kultur och nöjen
  5. Konst

Har du synpunkter och idéer eller vill engagera dig i föreningen så är du välkommen att höra av dig till oss.

Kontakta oss på Solön

e-post:
solon@nynashamn.se

Postadress: 

Personalföreningen Solön
c/o Nynäshamns kommun
149 81 Nynäshamn

Vi som ingår i Solöns styrelse är

Roll

Namn

Förvaltning

Telefon

e-post

Ordförande

Marie Ekenstierna

KSF

8144

marie.ekenstierna@nynashamn.se

Vice ordförande

Birgitta Larsson

MSF

8304

birgitta.a.larsson@nynashamn.se

Sekretariatet

Monica Berglund

KSF

8415

monica.berglund@nynashamn.se

Kassör

Sirpa Slotte

Pensionär

076-2399820

sirpa.slotte@nynashamn.se

Styrelseledamot

Annie B Skytt

KSF

8384

annie.burman-skytt@nynashamn.se

Styrelseledamot

Cajsa Johansson

BUF

8145

cajsa.johansson@nynashamn.se

Styrelsesuppleant

Kerstin Holmgren

Pensionär

070-3660723

bobor.holmgren@hotmail.com

Styrelsesuppleant

Jonas Torstensson

BUF

8279

jonas.torstensson@nynashamn.se

Ordförande

aktivitetsutskottet

sport, fritid och hobby

Christian Wigren

KSF

3575

christian.wigren@nynashamn.se

Ordförande aktivitetsutskottet

kultur och resor

Josefine Gustafsson

MSF

8061

josefine.gustafsson@nynashamn.se

Ordförande

Gummerholmsutskottet

Barbara Brass

MSF

3921

barbara.brass@nynashamn.se

Ordförande
Idreutskottet

Lars Nilsson

MSF

8292

lars.nilsson@nynashamn.se

Ordförande

konstutskottet

Patrik Larsson

KSF

8407

patrik.larsson@nynashamn.se

Valberedningenen består av Linn Marsten, samt två till vars platser för närvarande är vakanta. Hör av dig om du vill vara med i valberedningen.

Sidan granskad 2019-06-17

Sidansvarig:

Om webbplatsen

Webbkarta över hela webbplatsen

Viss information sparas om ditt besök när du besöker den här webbplatsen.

» Läs mer om cookies (kakor)

Nynäshamns kommun 

Bild för besökadress

Stadshusplatsen 1

Bild för postadress

149 81 Nynäshamn

Nynäshamns kommun
Stadshusplatsen 1
149 81 Nynäshamn

växel 08-520 680 00
fax 08-520 140 08

kommunstyrelsen@nynashamn.se

Journummer
Hitta hitlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Om webbplatsen

Följ oss på Twitter @Nynashamnkommunlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Logotyp för RSS
Kommunens logotyp