Ikon för funktionen lyssna på webbplatsen
Sunnerbyskolan
Sunnerbyskolan

Åtgärder på Sunnerbyskolan ska trygga inomhusmiljön

Nu under hösten startar en upprustning av Sunnerbyskolan, där hela fastigheten förbättras stegvis de närmaste åren. För att trygga inomhusmiljön för våra elever och personal under denna period kommer flera åtgärder att vidtas.

  • Så kallade joniseringsaggregat stationeras i lokalerna inom ca 2 veckor. De kommer att stå på dygnet runt. Aggregaten förbättrar luftkvaliteten genom att bland annat avlägsna lukt och partiklar från luften.
  • Nya städrutiner införs. De innebär att skolorna städas mer utförligt varje dag för att partiklarna från joniseringsaggregaten ska avlägsnas.
  • Befintlig ventilationsanläggning står på dygnet runt alla dagar i veckan.
  • För att säkra en god luftkvalitet kommer prover att tas regelbundet.

­-Det viktigaste är hälsan för våra elever och vår personal. Därför sätter vi in ett antal åtgärder för att trygga inomhusmiljön. Samma åtgärder har vidtagits på Sunnerby förskola med mycket goda resultat. Sen kommer vi tillsammans med experter och politiker självklart även att se över hur vi på lång sikt skapar trygg och hälsosam miljö i sunda lokaler, säger Lina Axelsson Kihlblom, förvaltningschef barn- och utbildningsförvaltningen.

Tidigare nyheter

Text: Petra Kålbäck
Sidan granskad 2020-01-22

Sidansvarig:

Nynäshamns kommun 

Bild för besökadress

Stadshusplatsen 1

Bild för postadress

149 81 Nynäshamn

Nynäshamns kommun
Stadshusplatsen 1
149 81 Nynäshamn

växel 08-520 680 00
fax 08-520 140 08

kommunstyrelsen@nynashamn.se

Journummer
Hitta hitlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Om webbplatsen

Kommunens logotyp