Vem kan söka hjälp?
Du som tror dig ha problem på något sätt med ditt missbruk eller beroende och är motiverad att ta hjälp för ditt beroendetillstånd/missbruk och du, som anhörig, som är orolig för din närstående.Vad händer när du tagit kontakt?
När du kontaktat vuxenenheten bedömer en socialsekreterare om en utredning ska öppnas. Tillsammans med socialsekreteraren för du ett samtal och svarar på frågor om hur ditt behov ser ut och vilka önskemål du har. Socialsekreteraren använder sig av ASI (Addiction Severity Index) som utredningsverktyg. När utredningen är klar, vilket som längst tar fyra månader, får du ett beslut på insats som utgår från dina behov. Insatsen går att överklaga och det får du hjälp med.
Hjälp till dig som är ung
På Moa-mottagningen, som också är en samverkan mellan kommunens socialtjänst och landstingets beroendevård, kan du som är mellan 13-23 år få stöd och hjälp om du prövat eller regelbundet använder droger/alkohol eller har ett annat beroende.På Beroendemottagningen och på MOA har vi nolltolerans mot hot och våld, du ska känna dig trygg hos oss.
Ljuspunkten är en gruppverksamhet för dig som har föräldrar som har ett missbruk.