• In English
  • Anpassa
  • Webbkarta
  • A till Ö
  • Lyssna
  • Translate
Nästan klart
Nynäshamn - till startsidan

Mars - gå på ugglepromenad

Nu när ljuset och vårvindarna kommer vill man kanske ut på lite "vårligare" utflykter. Ett tips är att gå på ugglepromenad.
Ugglorna får vårkänslor tidigt och har redan börjat hoa i sina revir. De hoar som bäst fina kvällar då det är vindstilla och börjar ofta ungefär en halvtimme efter att solen gått ned och fortsätter i skymningen. Den vanligaste ugglan du hör är kattugglan men med lite tur kan du också få höra sparvuggla, berguv och hornuggla.

Förslag på fina ugglepromenader i kommunen
Nynäshamn: Käringboda naturreservat längs vägarna till Grava eller Rassa.
Kalvövägen: mot Kalvö strömmar.
Torö: -Mot Mossen, på vägarna bakom Torö butik.
Stora Vika: Vägarna runt Djursnäs.
Ösmo: Körundavägen eller Muskan runt.
Sorunda: Vägarna mellan Åby — Trollsta — Grödby.

Ejdersträck på Ören
En riktig höjdarupplevelse i slutet av mars är att åka ut till Ören och titta på ejdersträcket vid fint väder. Vinden ska helst komma från sydväst så att de flygande ejdrarna får medvind. Har man tur och prickar in en bra dag kan man få se tusentals ejdrar komma sträckande förbi alldeles nära Örudden eller Stenstrand.

I vattnet utanför Örudden brukar samtidigt tusentals alfåglar uppehålla sig. Man får också höra deras vackra sång (a-ali enligt en fågelbok).

Uttersafari
Uttern har länge varit mycket sällsynt i vårt land. Under de två senaste åren har länsstyrelsen genomfört en omfattande utterinventering längs med vattendragen i Stockholms län.

Alldeles nyligen kom rapporten "Utterns förekomst i Stockholms län 2007- 2008"som kan läsas på länsstyrelsens hemsida. Glädjande nog har uttern hittat till våra trakter. Enligt rapporten finns den i vattensystemet från Östra Styran-Dyån-Fitunaån. Det är bara att ta med kikaren och ge sig ut på uttersafari. Den är troligen inte så lätt att få syn på men spår kan finnas i snön eller leran.

Passerar du Berga ängar har du också chans att få se stora flockar av sångsvanar.

Många och stora fåglar
Även om man inte är en speciellt fågelintresserad ornitolog så är det en mäktig naturupplevelse att få vara med och möta de stora flyttfåglarna när de väller in i kommunen och samlas i stora flockar. Detta skådespel spelas upp i slutet av mars. Vid Östra Styrans fågeltorn sitter man på första parkett och ser flera hundra grågäss anlända och ett hundratal kanadagäss. Även sångsvanarna kommer vid den här tiden.

Uppdaterad 2011-11-21
Sidansvarig: Anna Whitcombe

Kontaktinformation

  • Therese Lindgren
  • landskapsarkitekt
  • 08-520 684 46
  • e-post
Nynäshamns kommun  ●  Stadshusplatsen 1  ●  149 81 Nynäshamn  ●  växel: 08-520 680 00  ●  fax: 08-520 140 08